Óraparadoxon

A sebesség hatására megnő a test tömege, valamint az atomórák ritmusa lelassul. Az 1971-es Hafele kísérlet ezt közel bebizonyította. Legfőbb tanulsága azonban, hogy a sebesség valójában abszolút, nem pedig relatív !

 Mottó:

 szallagcim_turkisz.jpg

 

Minden diák úgy kezdi egyetemi éveit, hogy ő majd egyre jobban megérti a természetet, sőt ha lehet (itt-ott) megváltja a világot.  Azután néhány szemeszteren keresztül tanítják neki a „modern" fizikát, melyből aztán semmit sem ért meg. Nem fizika ez, hanem - Huxley-t idézve - „Szép új fizika", amely valójában egy kínos sötét alagút, melynek a végén alig-alig dereng fény. Igen merész vállalkozás tehát az a célkitűzés, hogy visszatérjünk a lekicsinyelt, immáron avíttnak tartott klasszikus fizikához. De hátha éppen ez a visszatérés teszi helyére a dolgokat. Részemről ez a célkitűzés inkább naív jó szándék, mintsem vakmerő kalandvágy. Ámbár a mai fizika mai perspektívájából nézve ez  egy reménytelennek tűnő sziszifuszi feladat, de legalábbis kiemelten nagy vállalkozás. Megkésett vállalkozás, de mindig jobb későn, mint soha!

 

Ehhez a nagy vállalkozáshoz képest az alant bemutatott néhány tucatnyi cikk jelentősége jóval kisebb, legyenek azok akár sikeresek az adott témában, akár mindössze gondolatébresztőek az adott témában. Már egyetlen találat is megérte a fáradozást.

 

Kelt: 2012 március

Tt      

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 78
Tegnapi: 162
Heti: 313
Havi: 776
Össz.: 134 348

Látogatottság növelés
Oldal: A "mai" fizika
Óraparadoxon - © 2008 - 2024 - ora-paradoxon.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »